Didėjant susirūpinimui dėl klimato kaitos ir brangstant tradiciniams energijos šaltiniams, daugelis namų savininkų renkasi saulės energiją kaip tvarią ir ekonomišką alternatyvą.
Saulės elektrinės namams, dar vadinamos gyvenamųjų namų saulės kolektoriais, leidžia namų savininkams patiems pasigaminti elektros energiją naudojant saulės energiją. Tačiau ar tokia elektrinė yra ekologiška? Pabandykime atsakyti.
Elektrinės įrengimas
Įrengimo procesas yra gana paprastas – ant stogo arba kieme įrengiamos fotovoltinės (PV) plokštės, kurios saulės šviesą paverčia elektros energija. Šią energiją galima naudoti prietaisams, šviestuvams ir kitiems įrenginiams maitinti, taip sumažinant priklausomybę nuo elektros tinklo ir sutaupant pinigų sąskaitoms už elektrą.
Ekologinis aspektas
Saulės elektrinė namuose yra ekologiškas sprendimas dėl kelių priežasčių.
Pirma, ji gamina elektros energiją iš atsinaujinančių energijos šaltinių, todėl sumažėja priklausomybė nuo iškastinio kuro ir išmetamas mažesnis anglies dioksido kiekis. Saulės elektrinės neišskiria jokių šiltnamio efektą sukeliančių dujų, todėl yra švarus ir tvarus energijos šaltinis.
Saulės kolektoriams reikia minimalios priežiūros. Jų gamybos procese nenaudojamas vanduo, todėl jie yra taupus sprendimas.
Taip pat verta pastebėti, kad saulės elektrinės gali padėti sumažinti į sąvartynus vežamų atliekų kiekį, nes jos gali aprūpinti namus energija ir sumažinti tradicinių energijos šaltinių poreikį.
Taigi, naudodami saulės energiją, namų savininkai gali gerokai sumažinti savo anglies dioksido pėdsaką ir prisidėti prie švaresnės aplinkos kūrimo.
Ekonomiškumas Jūsų piniginei
Saulės elektrinės yra ekonomiškos dėl mažų eksploatavimo sąnaudų ir ilgo eksploatavimo laiko. Saulės baterijos reikalauja minimalios priežiūros ir neturi kuro sąnaudų, todėl išlaidos sumažėja 50-70 proc.
Saulės kolektorių tarnavimo laikas siekia net 25-30 metų, todėl šie įrenginiai ištisus dešimtmečius yra pastovus ir patikimas elektros energijos šaltinis. Ilgainiui kylant elektros energijos kainoms, saulės elektrinės gali gaminti energiją už fiksuotą kainą, apsaugodamos namų savininkus nuo infliacijos ir energijos kainų svyravimų.
Lietuvoje numatomos mokesčių lengvatos ir kompensacijos įsirengiant elektrinę. Jos leidžia iš dalies padengti pradines įrengimo išlaidas, todėl saulės energija namų savininkams tampa finansiškai perspektyviu ir prieinamu pasirinkimu.