Kaip išvengti rasojančių langų?

 langų gamybaRasojantys langai ne vienam tampa gana didele problema. Valyti ant palangės susikaupusį vandenį tikrai mažas malonumas, o jeigu dar ant tos pačios palangės yra laikomi daiktai, neretai jie būna sugadinami. Be to, dėl nuolat rasojančių langų pakinta ir patalpos mikroklimatas. Taip nutinka dėl to, kad langų gamyba užsiimančios įmonės dažniausiai gamina itin sandarius langus, kurie visiškai nepraleidžia oro, todėl drėgmė, ypač esant skirtingai vidaus ir lauko temperatūrai, dažniausiai yra linkusi susikaupti ant lango stiklo. Tokiu atveju tikrai nereikėtų kaltinti pačių langų arba gailėtis, kad juos pasikeitėte. Tereikia tiesiog šiek tiek pakeisti savo įpročius ir rasojimo problema bus išspręsta.

Ekspertai teigia, jog pats paprasčiausias būdas išvengti langų rasojimo yra nuolatinis patalpų vėdinimas. Tai itin paprastas, tačiau efektyvus sprendimas. Be abejo, visada reikia atsižvelgti į jau esamą kambario temperatūrą. Geras patalpos vėdinimas ne tik palaiko tinkamą mikroklimatą viduje, tačiau ir atnaujina cirkuliuojantį orą, pašalina vandens garų perteklių bei neleidžia drėgmei kondensuotis ant langų ir kitų šaltesnių vietų. Jeigu patalpoje nėra efektyviai veikiančios ventiliacijos, tuomet rekomenduojama 3–4 kartus per dieną po 10–15 min. palaikyti atvertus langus, kad patalpa išsivėdintų. Būtina stebėti, kad vėsinimo metu patalpų oro temperatūra nesumažėtų daugiau negu 15 laipsnių. Jeigu lango nenorite nuolat atvėrinėti, tuomet rekomenduojama įsirengti orlaides arba specialius ventiliacinius vožtuvus, kurie nuolat palaikytų oro kaitą kambaryje. Dar vienas būdas – tiesiog palikti langą vos pravirą, t. y nustatyti vadinamąją mikroventiliaciją. Daugumos plastikinių langų konstrukcija tai leidžia padaryti labai nesunkiai.

Būtina pasirūpinti, kad patalpoje nuolatos vyktų oro kaita, kad oro srautas be jokių kliūčių kiltų nuo šilto radiatoriaus prie vėsesnio lango. Tam tinkamai vykti dažnai trukdo sunkios užuolaidos ar net per plačios vidaus palangės, visiškai uždengiančios radiatorius. Norint įsitikinti, kokia yra patalpoje vyraujanti drėgmė, rekomenduojama įsigyti drėgnomatį. Namuose esanti drėgmė neturėtų viršyti 60 %. Jei pastebite, kad šis rodiklis yra viršijamas, reikėtų kuo greičiau imtis priemonių, pavyzdžiui, įsigyti oro sausintuvą, kuris surinks patalpoje esantį drėgmės perteklių.

Rasos ant langų susidarymui didelę įtaką turi ir namo būklė, ypatingai, jei jis yra gana senos statybos. Būtina patikrinti sienas: ar jos apšiltintos, ar nėra įtrūkimų. Be to kondensatas ant langų gali susidaryti ir dėl prastos viso namo vėdinimo sistemos – blogos senų pastatų būklės padarinio. Šiuo atveju vienintelė išeitis yra namo renovacija.

Rasoti langai pradeda ir dėl langų konstrukcijos ypatumų. Kiek mažiau rasoja langai, su trijų stiklų paketu. Jis yra storesnis ir pasižymi mažesniu šilumos laidumu, todėl vidinis stiklas visada bus šiltesnis nei langų su dviem stiklo paketais. Be abejo, langų gamyba su trijų stiklų paketu užsiimančios įmonės savo gaminius parduoda bene 15–20 % brangiau.

Pastebėta, kad kondensatas dažniausiai susidaro ant šaltesnio stiklo. Žiemą, kai lauke temperatūra nukrenta iki -10 ir daugiau laipsnių, o patalpų oras būna nepakankamai šiltas ir gana drėgnas, ant dviejų stiklo paketų langų susidaro net ir ledas. Be to, pastebėta, kad neretai langų pakraščiai labiau rasoja tada, kai stiklo pakete būna įmontuoti aliuminiai rėmeliai. Jie kiek blogiau negu plastikiniai izoliuoja šilumą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *