Baltmė – liga, dėl kurios neverta nuogąstauti

ant kūno baltos dėmėsEsančios ant kūno baltos dėmės galbūt kai kuriems ir yra estetiškai nepatrauklus bruožas, verčiantis gėdytis apnuogintų kojų ar rankų bei kaklo, tačiau tikrai sveikatai nepavojinga odos būklė. Baltmė (dar vadinama vitiligo) – tai odos liga, kurios metu atsiranda ant kūno baltos dėmės. Šiose vietose trūksta melanino – pigmento, kuris odai suteikia spalvą.

Priklausomai nuo to, ar žmogaus oda yra natūraliai tamsi, ar šviesi, matomas baltmės poveikis. Natūralu, kad itin šviesios odos savininkams šios dėmės neatrodys taip išsiskiriančiai kaip tamsiaodžiams, sergantiems vitiligo, nes oda su dėmėmis nesudarys tokio ryškaus kontrasto.

Baltmės dažniausiai paveiktos kūno vietos –  rankos, veidas, kaklas, krūtinė. Įdomu, kad ši liga neįgimta, tačiau jeigu kažkas iš vyresnių narių turi baltmę, tikimybė, kad ji bus perleista ir vaikui pakyla apie 30 procentų. Baltme serga maždaug 1 procentas žemės gyventojų.

Baltmė progresuoja visiems skirtingai – kartais ji plinta ir greitai apima vis didesnį žmogaus kūno plotą, o kai kada išlieka mažai peržengusi nuo pirminių plotų ribas. Židininė baltmė išsiskiria tuo, jog ant viso kūno yra vos kelios dėmės, išplitusi baltmė – tai nevienodai išsibarsčiusios dėmelės ant viso kūno.

Šiandien Vakaruose labai populiarūs tampa neeilinių ir nestandartinių bruožų mados modeliai. Tarp tokių bruožų kaip natūraliai gausios strazdanos, tankūs antakiai ir panašiai, taip pat kelią skinasi ir modeliai, gimę su odos trūkumais. Garsiausių dizainerių podiumais žengia ne tik albinizmu, bet ir baltme sergantys modeliai.  Pamažu įvairūs žmonių trūkumai tampa net privalumais – tad ne visuomet dėl šių odos pigmentacijos sutrikimų verta nuogąstauti. Baltmė ne tik nekenkia sveikatai, bet pamažu tampa ir priimtinu odos bruožu.

Žinoma, kitiems to neįrodysi – jeigu pačiam žmogui, sergančiam baltme, šios ligos simptomai yra nepriimtini, visada galima pagalvoti apie įvairias procedūras, sumažinsiančias vitiligo matomumą ant odos. Dermatologai privačiose klinikose gali pasiūlyti tokias procedūras kaip fototerapija ar kitas alternatyvas, kurių dėka suvienodinamas odos spalvos tonas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *