Rinkoje pastebimas vis labiau reikalingas retrospektyvinis turto vertinimas

Vien išgirdus žodžių junginį retrospektyvinis turto vertinimas kyla daug klausimų ir nežinomųjų. Kas tai? Kam jis reikalingas? Gal ir man būtų naudingas? Įprastas turto vertinimas kaip ir visiems žinomas ir galbūt ne kartą buvo užsakyta tokia paslauga. Su tuo tikrai visi susidūrę, jeigu teko pirkti nekilnojamą turtą su banko paskola. Bet kaip elgtis ir ką daryti, jeigu yra reikalingas turto rinkos vertės nustatymas konkrečiai datai praeityje? Kas ten žino, kiek jūsų būstas buvo įkainojamas prieš dešimt ar daugiau metų? Kažin, ar jo vertė dabar pakilusi, o gal kaip tik turtas nusidėvėjo ir nuvertėjo? Galimi įvairūs scenarijai. Tad jeigu bus reikalinga nustatyti turto kainą tam tikrai datai praeityje – kreipkitės į oficialų turto vertintoją ir užsakykite, kad Jums būtų atliktas retrospektyvinis turto vertinimas.

Situacijos, kada yra reikalinga tokia paslauga labai įvairios, bet viena dažniausiai pasitaikančių rinkoje yra paveldėto turto prieš tam tikrą laiką (visai nesvarbu laikotarpis – metai, dešimtmetis ar dar daugiau) vertinimas. Jeigu visai neseniai Jus pasiekė žinia, kad turtą paveldėjote prieš keletą metų (pvz. 2015 metais) ir šiemet, kada labai palanku nekilnojamą turtą parduoti, nes jo kainos aukštumose, nusprendėte jį parduoti, tai užsakote retrospektyvinį turto vertinimą ir profesionalus turto vertintojas nustato, kiek Jūsų paveldėtas turtas buvo vertas 2015 metais, kai Jūs jį paveldėjote.

Taigi jei paveldėtą turtą nusprendėte parduoti, gautos nekilnojamojo turto pardavimo pajamos bus apmokestinamos tuomet, jeigu Jūsų parduotas turtas buvo įsigytas ir perleistas kito asmens nuosavybėn neišlaikius jo dešimt metų. Šiuo aprašytu atveju Jums tikrai bus reikalingas retrospektyvinis turto vertinimas. Jo metu sužinosite paveldėto (o galbūt įsigyto ar dovanoto) turto vertę tam tikru praeities momentu. Beje, tokiu atveju galima sumažinti mokestinę naštą.

Mokėti mokesčius, ypač jei jie didesni nei galvojote ar planavote, niekas netrokšta. Tad neskubėkite pasirašyti dokumentų. Galbūt Jums padės minėtas retrospektyvinis turto vertinimas. Jis ypač rekomenduojamas tiems, kas paveldėjo ar dovanojo būstą ar kitą nekilnojamą turtą, ir kurį išlaikė mažiau nei 10 metų, nes notaras, neturėdamas individualaus turto vertinimo, tiesiog panaudos VĮ „Registrų centras“ vidutinės rinkos vertės rodmenis, kurie galėjo visiškai neatitikti realios rinkos situacijos ir realios turto vertės, tuo momentu. Liūdniausia, kad Jums reikės mokėti mokesčius, t. y. skirtumą nuo gautos už nekilnojamąjį turtą pardavimo sumos ir parduoto nekilnojamojo turto įsigijimo kainos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *