Naujoviški paminklai ir antkapiai

paminklai

Netekus artimo, paminklas yra turbūt paskutinis būdas jį pagerbti, todėl reiktų gerokai pasvarstyti, prieš jį statant. Ar norite tradicinio ar šiuolaikiško paminklo? Tradicinis yra didelis ir masyvus akmuo su iškaltomis raidėmis ir, galbūt, nuotrauka. Šiuolaikiški paminklai jau yra visiškai kitokie.

Štai 5 šiuolaikiškų paminklų požymiai, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį:

  1. Mažas paminklas, didelis antkapis. Jei paminklą statote naujose kapinėse, turbūt pastebėjote, kad visiems kapams suskirstyta po vienodas plotelis žemės. Tai 2×2 metro plotas, kuriame bus palaidoti 1-4 žmonės. Šiuolaikiškas paminklas yra nedidukas, tačiau antkapis statomas ant viso 2×2 metrų ploto.
  2. Mažai gyvos augalijos. Šiuolaikiškas paminklas su antkapiu dar pasižymi ir tuo, kad beveik atsisakyta gyvos augalijos. Retkarčiais paliekamas nedidelis keliasdešimties kvadratinių centimetrų plotelis vienai gyvai gėlytei pasodinti. Visas kitas plotas yra uždengiamas skaldos akmenukais arba plokštėmis.
  3. Visas antkapis dengtas marmurinėmis plokštėmis. Antkapis tiesiog padengiamas plonomis marmuro plokštėmis. Taip, visas 4 kvadratinių metrų plotas. Prieš tai pastatomas paminklas, pagal kurios spalvas ir derinama plokščių spalva. Jos dažnai yra juodos, tačiau pasitaiko ir kitų atspalvių bei raštų. Vengiama chaotiško arba „šachmatinio“ rašto, nors kažkada toks ir buvo madingas, tik daromas iš betoninių šaligatvio plytelių.
  4. Paminklinės plokštės. Kartais atsisakoma paties paminklo kaip tokio iš viso. Vietoj jo ant antkapio montuojama paminklinė plokštė, kur ir užrašomi velionių vardai ir gimimo bei mirties datos, eptafija. Plokštė yra storesnė, ji pakreipta keliolikos laipsnių kampu, kad geriau matytųsi užrašai.
  5. Išgraviruotos plokštės. Paminklai retai sulaukia graviravimo, nes tai brangu. Tačiau vis dažniau galima pamatyti išgraviruotus vaizdus ant pačių marmurinių plokščių., Tai gali būti kryžiaus siluetai, žvakės, šventųjų atvaizdai, labai retai – pačių mirusiųjų nuotraukos. Esant tokiam antkapiui apsiribojama paminkline plokšte arba iš viso jos atsisakoma. Atrodo labai įspūdingai ir prabangiai.

Kodėl Lietuvoje atėjo tokios paminklų ir antkapių mados? Minimalizmas yra būdingas protestantiškoms šalims – Anglijai, JAV, bet ne katalikiškai Lietuvai, kurioje mirusiųjų kultas yra vienas iš stipriausių visoje Europoje.

Priežastis labai paprasta: emigrantai atnešė naujų vėjų į lietuviškas kapines. Jie stengiasi atsisakyti gyvų augalų, nes negali jų prižiūrėti. Taip pat stengiasi išvengti pompastikos, nors parodo deramą pagarbą. Racionalus požiūris į murusiųjų ir gyvųjų santykį būdingas ne tik emigrantams, bet ir visiems jauniems žmonėms, kurie užaugo matydami archaines tradicijas. Dėl to lietuviškų kapinių veidas po truputį keičiasi. Ypač naujųjų, kuriose senoviški paminklai tiesiog nebeturėtų vietos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *