5 dalykai, kurių greičiausiai nežinojote apie kastuvus

kastuvaiKastuvai mūsų sode ar darže – labai įprastas įrankis. Bet dažnai apie juos nesusimąstome, nes tai tas įrankis, kuris yra „savaime suprantamas“. Pateiksime bent 5 faktus, kurių greičiausiai nežinojote, arba apie juos dažnai nesusimąstote. Kastuvai – labai populiari prekė visose ūkinių prekių parduotuvėse ir net internete, todėl apie šiuos įrankius galėtume žinoti ir daugiau.

 1. Vienas iš seniausių įrankių. Kirviai ir kastuvai – vieni iš seniausių įrankių, kuriuos naudojo pirmykščiai žmonės dar akmens amžiuje. Elnio, stumbro ar kito stambaus žinduolio peties kaulas yra plokščias, todėl iš pradžių būtent jis tarnavo kaip kastuvas. O kasti reikėjo nemažai, nes pirmykščiai žmonės gyveno urvuose, maistą saugojo užkasę žemėje. Rankomis ir pagaliai iškasti gilios duobės greitai neina, o toks kaulinis kastuvas labai pasitarnavo vystant kitus įrankius. Įdomu tai, kad dabartinės formos medinis kastuvas buvo rastas senųjų gyvenviečių vietose ir yra 4000 metų amžiaus. Jo forma iki šiol išliko nepakitusi, keitėsi tik medžiagos, iš kurių jis pagamintas.
 2. Iki 1900 metų visi kasimo darbai buvo atliekami kastuvais, tačiau tada prasidėjo garo variklių era ir šalia traukinių bei automobilių darbą pradėjo rimčiausi kastuvų konkurentai – ekskavatoriai. Deja, jie neišstūmė kastuvų iš mūsų gyvenimo, kaip tuo metu planavo rašytojai fantastai, susižavėję naujosiomis technologijomis, kurios buvo šimtus kartų efektyvesnės nei būrys darbininkų su metaliniais kastuvais.
 3. Kastuvas gali būti mirtį nešantis įrankis. Kariniuose konfliktuose kastuvais žudomi net žmonės. Taikiame pasaulyje kastuvai tampa mirties priežastimi kiek kitomis aplinkybėmis. Daugybė žmonių miršta kasdami sniegą. Vieniems sustoja širdis nuo per didelio krūvio, kiti – sušąla.
 4. Kastuvai yra kelių rūšių:
  1. Kasimo – smailūs apačioje, skirti kasti žemę.
  2. Sėmimo – kvadratiniai ir kiek lenkti į vidų, kad jais būtų galima pasemti žemės ar kitų birių medžiagų.
  3. Sniego – platūs kastuvai skirti stumdyti sniegą. Jie pasižymi stipria rankena ir apkaustytomis briaunomis, nors patys yra labai lengvi.
  4. Šiukšlių – plastmasiniai kastuvėliai skirti namuose susemti šiukšles. Metaliniai kastuvėliai dažniausiai skirti semti pelenus iš židinio.
  5. Sulankstomi kelioniniai – šie kastuvai yra itin kompaktiški ir naudojami dažniausiai įvairiose kelionėse į gamtą metu. Jie lengvi ir neužima daug vietos.
  6. Žaisliniai – paprasti kastuvėliai smėlio dėžei, kuriais žaidžia vaikai.
 5. Šiuolaikiniuose kastuvuose nebeliko medžio. Dabar kastuvų kotai yra gaminami iš tvirto aliuminio lydinio, kuris yra kietesnis ir tvirtesnis, o taip pat ir lengvesnis už medinį kotą. Tokie kastuvai kainuoja kiek brangiau, tačiau yra ilgaamžiškesni.

Ar viską žinojote apie kastuvus? Abejojame… Pasidalinkite šia informacija su draugais, nesvarbu, kad jie ne sodininkai ar ūkininkai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *