Kokie yra kreditų tipai ir kaip jie veikia?

Kreditai yra naudojamas terminas finansiniame pasaulyje ir gali turėti net kelias skirtingas reikšmes. Dažniausias kredito apibrėžimas yra tarp skolintojo ir paskolos gavėjo, kuomet skolintojas sutinka teikti paskolą tam tikram asmeniui, tam tikrą sumą ir tam tikram laikotarpiui. Skolininkas sutinka savo ruožtu grąžinti pinigus su palūkanomis per tam tikrą laiką. Kaip ir minėjome, kreditai gali turėti skirtingas reikšmes, o kartais kreditas reiškia skolininko kreditingumą. Kuomet kreditas yra suteikiamas skolininkams yra įsitikinama, kad skolininkas grąžins tai, ką ir pasiskolino, bei sumokės reikiamas palūkanas. 

Kaip kreditai veikia?

Pagal istorinius šaltinius buvo sakoma, kad sąvoka ,, kreditas” pirmą karta buvo pavartota jau 1520 metais. Seniau kreditoriai suteikdavo skolininkams kreditingumą pagal jų turimą reputaciją. Tų laikų pasitikėjimas nebuvo toks pažangus kaip šiais laikais, kadangi skolininkai remdavosi tik reputacija ir turima nuomonę apie skolininką. Tokia sistema nebuvo veiksminga, kadangi skolininkai mėgdavo manipuliuoti ir likti į šališkumą.

Šiais laikais kreditingumo vertimo procesas yra kur kas kitoks. Kiekvienam kreditoriui nereikia remtis savo asmenine nuomone, nes jie mato kredito istorijas žiūrėdami į kredito ataskaitas, kurias gauna iš kredito biurų.

Kredito ataskaitose yra matomos skolininkų istorijos per pastaruosius metus. Yra parodomi tokie rezultatai kaip: kokią sumą jie sumokėjo, ar jie neturi areštuotų turtų. 

Kreditų tipai

  • Bankinis kreditas – tai visa kredito suma, kurią gali gauti fiziniai asmenys tiesiogiai iš finansinių įstaigų. Finansinių įstaigų kredito suma priklauso ir nuo jų turimų lėšų sumos ir skolininko galimybių grąžinti paimtą paskolą. Banke dažniausiai imamas kreditas būsto ir transporto priemonių įsigijimui. Kuomet suteikiama paskola, ją reikia atidavinėti kiekvieną mėnesį.
  • Vartojimo kreditas – tokio tipo kreditai yra apibrėžiami kaip asmeninių pirkinių, kuomet asmuo perka tam tikras prekes arba paslaugas ir moka ne iš karto. Tokio tipo kreditus gali tiekti bankai, kredito unijos, mažmenininkai. Laikui bėgant, kiekvienas skolininkas privalo sumokėti skolą su tam tikromis palūkanomis. 
  • Prekybos kreditas – tokio tipo kreditas leidžia asmenims pirkti prekes ir pardavėjo ir sumokėti pirkimo kainą tam tikrą dieną, kada jie susitarė. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *