Vos pasirodžius pirmajam sniegui, pasigirsta vis daugiau skundų, kad gatvės yra neišvalytos ir slidžios. Drąsiai teigiama, kad asmenys, valantys gatves, visą vasarą (bei pavasarį ir rudenį) nieko neveikia, o ir pasirodžius sniegui, vis dar nesirodo savo darbo vietoje. Ar iš tiesų žmogus, kurio pragyvenimo šaltinis yra valymo paslaugos, yra toks jau didelis tinginys? Ir ką gatves valantys asmenys veikia vasarą?
Pirmiausia reikėtų prisiminti, kad valymo paslaugos turi būti teikiamos tuomet, kai didžioji dalis žmonių dar vartosi minkštose lovose. Gatvės valytojai keliasi ypač anksti, kad prasidėjus darbo dienai bent jau gatvės, kuriose yra didžiausi žmonių srautai, būtų išvalytos. Valytojams reikia sušluoti ne tik ant gatves prikritusius lapus, žemes ar dulkes, bet ir išmestas šiukšles, nuorūkas ar prie asfalto prilipusias gumas. Dažnam valytojui reikia išrauti ir kelkraščiuose pridygusias žoles bei piktžoles, todėl darbuotojas nuolatos turi tūpti ir vėl stoti, siekdamas, kad gatvė būtų švari ir tvarkinga. Tokie fiziniai pratimai vasara, kaitinant saulei, yra ypač sudėtingi, juolab kad valytojais dažniausiai dirba vyresnio amžiaus žmonės (kai kurios įmonės, kuriose teikiamos valymo paslaugos, nenori priimti jaunesnių darbuotojų). Valytojo darbas dar labiau apsunksta rudenį, kuomet medžiai meta lapus. Prikritę lapai sunkiai šluojasi – sausi lapai yra taršomi vėjo (todėl net sušluoti į krūvą greitai vėl pasibarsto), o šlapi limpa prie kelio, todėl jie turi būti ne sušluoti, o surinkti. Be to, nereikia pamiršti, kad lapai krenta ne tik rudenį – daugelis medžių lapus pradeda mesti vasaros viduryje.
Gatvių valytojams skaudu yra ir tai, kad net ir tvarkingai išvalius gatves, jose tuoj pat gali atsirasti naujų šiukšlių, kadangi vis daugiau žmonių tampa abejingi aplinkai ir nereikalingus daiktus meta kur papuola. Tačiau dėl šiukšlių gausos kaltinami ne patys šiukšlintojai, o valytojai, teigiant, kad jie nesugeba tinkamai atlikti savo darbo. Aplinkos užterštumas taip pat dažniausiai siejamas su valytojais, kadangi susikaupusios dulkės, žemės ir smulkios šiukšlės mėtosi mieste, o tai ne tik kenkia aplinkai, bet ir gali sukelti sveikatos problemų.
Ar mūsų noras ieškoti kaltų nėra perdėtas? Jei suvoktume savo netinkamą elgesį ir nuoširdžiai stengtumėmės prisidėti prie švarios aplinkos kūrimo, galbūt suprastume, kokį naudingą darbą atlieką gatvių valytojai? Šiandien vis dažniau užmirštama, kad gatvės yra valomos nuolatos, ir kad tereikia nedidelių mūsų pastangų (pvz., mesti šiukšles tam skirtose vietose ir pan.), kad valymo paslaugos būtų tikrai naudingos, o aplinka, kurioje gyvename, būtų tvarkinga ir švari.