Stogo danga: į ką atkreipti dėmesį renkantis?

stogo dangosTikriausiai sutiksite, kad stogų dangos pasiūla rinkoje išties didelė, o neretai naujus namus besistatantys žmonės pasimeta, nežinantys kokią stogo dangą išsirinkti, kad  būtų kokybiška, tvirta, nepralaidi vandeniui ir žinoma, tarnautų labai ilgai. Vienas iš svarbiausių kriterijų renkantis stogo danga yra jo ilgaamžiškumas. Visi nori, kad namo stogo danga būtų kuo kokybiškesnė, tam, kad nereikėtų dažnai jos atnaujinti, dažnai daryti papildomų išlaidų. Žinoma, tvarumas, tikriausiai taip pat toks pat svarbus faktorius, kadangi kiekvienas besistatantis namą, nori užtikrinti, kad ant namo stogo neatsirastų skylių ar į namus nepradėtų bėgti vanduo. Vis dėl to svarbiausias dalykas į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, tai namo stogų rūšys, kadangi kiekviena iš jų yra skirtingos su įvairiais privalumais. Tad pakalbėkime apie tai, kuo skiriasi kiekviena stogo dangos rūšis, tam, kad galėtumėte lengviau apsispręsti kokia danga būtų tinkamiausia namui.

Namo stogas iš metalo – gaminamas iš plieno, aliuminio, vario arba cinko lydinių, todėl yra labai patvarus, tačiau tokia danga yra mažiausiai izoliuojanti triukšmą, todėl jeigu lyja –  girdisi ypač garsiai, tačiau šį komforto trūkumą lengvai galima pašalinti papildomai namie įsirengiant garso izoliacijas. Dar viena – šiferio danga yra gaminama iš sintetinių pluoštų, tačiau nors ir nėra ekologiška, bet žmogaus sveikatai nekenkia. Montuojant tokio tipo stogo dangą, gali pasirodyti kad ji trapi, tačiau tinkamai ir taisyklingai uždėjus ji gali tarnauti kelis dešimtmečius, be to ji yra laikoma viena iš geriausių dangų namo stogui dengti. Bituminės čerpės taip pat nėra ekologiškas variantas, kadangi jos gaminamos iš naftos, tačiau jeigu tai jūsų nejaudina apie tokios stogo dangos įrengimą galite pasvarstyti ir rimčiau. Šios dangos turi didesnį atsparumą drėgmei ir ugniai, o lyjant lietui neskleidžia triukšmo, kadangi medžiaga yra daug minkštesnė, lyginant su metalo danga. Tokiai stogo dangai garantuojamas 30 metų patvarumas, tačiau garantija yra mažesnė, todėl tikslų bituminių čerpių tarnavimo laiką sunku garantuoti ar nustatyti. Keramikinės čerpės yra vienos iš brangiausių dangų čerpių kategorijoje, kadangi jos yra ilgaamžės, nereikalaujančios daug priežiūros ir labai atsparios ugniai, kas užtikrina namo saugumą. Verta paminėti, kad tokios čerpės yra labai sunkios, todėl pats namo stogas turėtų būti su sutvirtintomis konstrukcijomis.  Kiekviena stogo dangos rūšis turi savo privalumų ir trūkumų, tačiau kiekvienas besistatantis namą turi rinktis tokias, kurios geriausiai atitiktų žmogaus gyvenimo būdą ir poreikius. Galbūt vienam ekologija – šventas dalykas, o kitam ne, todėl stogo dangų ir jų medžiagų pasirinkimas priklauso ir nuo pačio žmogaus požiūrio.

Kokios medžiagos būtinos ekologiškam būstui?

La EscandellaNors ekologiškų namų statyba Lietuvoje dar tik įsibėgėjo, jau ne vienas šypteli, išgirdęs apie dar vieną pažįstamą šeimą, besistatančią molio namelį užmiestyje. Nors ekologija šiandien yra madinga, privalome pridurti, jog ir naudinga. Pirmiausiai – sveikatai, antra – piniginei, trečia – dvasinei būsenai.

Be abejo, statantis ekologišką namelį reikia elementarių žinių apie įvairias statybines medžiagas. Štai net paprasčiausi plastikiniai langai atrodo niekuo nežalingi aplinkai ir žmogui, tačiau jų rėmai dažnai klijuojami ir impregnuojami ne visai ekologiškai klijais ir dažais.

Tokios medžiagos kaip viniliniai tapetai, kriauklės, vonios, gaminamos iš lieto marmuro, putplastis ir kitos medžiagos gali sudėtyje turėti teršalų, kurie išsiskiria su laiku.

Pačios ekologiškiausios medžiagos, iš kurių galima pasistatyti nediduką namelį kelių asmenų šeimai yra jau nuo seno žinomos ir namų statybai naudojamos medžiagos. Jos ne tik nekelia pavojaus žmogaus sveikatai bei gamtai, bet ir užtikrina namuose natūralų oro filtravimą, kurio dėka nesikaupia pelėsis, visuomet tvyro gaivus oras. Šio medžiagos yra:

  • Ja galite dekoruoti visą namų vidų, naudoti medinius baldus, stalviršius, dengti grindis. Tai ne tik natūrali, bet ir jaukumo suteikianti medžiaga.
  • Popieriniai tapetai tikrai nekenks jums ir jūsų šeimai, be to galėsite rinktis įvairias spalvas ir raštus.
  • Iš pjuvenų ar kalkių gaminamas parketas idealiai tiks grindims namelyje.
  • Ekologiškas tinkas. Tinkas su marmuro dulkėmis, kalkėmis ar augaliniais pigmentais tiks namo vidaus ir išorės apdailai.
  • Molis – molinio namelio pagrindas, kurio dėka žiemą viduje šilta, o vasarą – vėsu. Jau milijonus metu žmonės vis dar naudoja šią medžiagą savo gyvenime. Čia galite pagalvoti ir apie keramines ar molines čerpes – viena geriausių firmų – La Escandella. La Escandella gali pasiūlyti įvairiausių atspalvių ekologiškas čerpes.
  • Granitas, akmuo. Iš šių medžiagų gaminami modernūs stalviršiai ar grindinys.

Ekologiška namų apdaila ne tik garantuoja sveiką orą be teršalų ir kitų žalingų produktų, bet ir suteikia jaukumo namams. Tinkamai suderins natūralias medžiagas su šiltais atspalviais, namuose visuomet bus gera ir šilta.